Przegląd prasy obcej.

To forum służy wolnej wymianie poglądów i opinii. Ale nie będziemy tolerować szerzenia nienawiści, obrażania i obrzucania wyzwiskami innych dyskutantów oraz trollowania. Nie będzie także tolerancji dla reklamowania nielegalnych nagrań bądź innych nielegalnych produktów. Osoby nie stosujące się do tych zasad będą (bez uprzedzenia) banowane.

KLAUZULA INFORMACYJNA DOTYCZĄCA PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Buldog - Piotr Wieteska , ul. Świętojerska 24 m 52, 00-202 Warszawa
2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - wieteska@kult.art.pl
3) Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych będą upoważnieni pracownicy administratora oraz zleceniobiorcy świadczący na rzecz administratora usługi zarządcze
4) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia Panu/Pani korzystania z tego forum internetowego na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane do momentu żądania usunięcia z subskrypcji
6) przysługuje Pani/Pan prawo do: wglądu do treści swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania a także do cofnięcia zgody oraz prawo do przenoszenia danych
7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
8) podanie danych osobowych jest dobrowolne. Brak ich podania uniemożliwia rejestrację oraz korzystanie serwisu forum

Proszę o zapoznanie się z polityką prywatności dostępną w stopce serwisu.

Re: Przegląd prasy obcej.

Postprzez tomekT.T » 8 lip 2020, o 10:30

Nie zginęła.

Jacek Kuroń zaraz po wyjściu z pudła w połowie lat osiemdziesiątych w wywiadzie dla podziemnego PWA zatytułowanym,, Życie na gazie” trzeźwo zauważył, że być może będzie pierwszym więźniem politycznym w wolnej Polsce.„…dał nam przykład, jak zwyciężać mamy…”


Za ciężkiego Breżniewa dwóch poetów, Litwin Venclova z Rosjaninem Brodskim w bezdomnym kościele pod Wilnem recytowali sobie szeptem Norwida. Po polsku.,,…na to wszystko jedne głosy, dosyć tej niewoli…”


Ten sam Venclova o sobie, Okudżawie, Słuckim i innych: ,, Polska była dla nas nie tylko oknem na Zachód. Fascynował nas polski duch oporu, szlachetny, a jednocześnie nonszalancki w stylu polski etos.”
„… za twoim przewodem…”


Lidovky zaczynają wywiadem z czeskim ministrem. Polacy są dla niego wzorem jak budować autostrady. Kto kiedyś jechał autem, ,,…z ziemi czeskiej do Polski..” ten wie o czym piszę.


W Le Monde laudacja na cześć polskiej gry Cyberpunk 2077. Pierwsza strona, kilka lat czekania, cztery godziny gry dwóch dziennikarzy i zadowolony Keanu Reeves w promocji. ,,…słuchaj jeno, pono nasi biją w tarabany..”

Timothy Ash w Guardianie o polskiej publicznej przy której Fox blednie i łagodzi jak nie przymierzając Canadian Broadcasting Corporation. ,,… hasłem wszystkich zgoda będzie i ojczyzna nasza…”

Wieczorny dziennik z głowami w mundurach podczas stanu. Podsłuchany Kuroń opieprza cofniętego przez bezpiekę do Paryża Blumsztajna. Zapis kompletny, bez montażu oraz sensu dla nadawcy. Krzepił zamiast straszyć. Dziś poszłoby to pewnie od tyłu w dubbingu z komentarzem.

Nieważne. Kłamali i przegrali.

A my żyjemy.
Avatar użytkownika
 
Posty: 120
Dołączył(a): 5 wrz 2012, o 09:09

Re: Przegląd prasy obcej.

Postprzez tomekT.T » 29 lip 2020, o 10:30

Person, woman, man, camera, TV.

Guardian donosi, że prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej wkuł na pamięć powyższą sekwencję. I bezbłędnie powtórzył ją na teście. I jest z tego dumny.

,, Zły żart?” otwiera czeskie Lidovky. CNN do dyskusji o wirusie zaprosiło Gretę Thunberg.

Ukraińska Prawda wprowadza czytelników w treść filmu Earthlings, którego przymusową reklamą w internecie prezydent Zełenski wyprowadził porwanych z autobusu w Łucku. Film otwiera paralela między Holokaustem i losem świń. Narrator Joaquin Phoenix zapewnia, że każda osoba, która obejrzała ten film poinformuje o tym co najmniej trzy.

W Bangkok Post skandal z branży mleczarskiej. Zachodnie organizacje obrony praw zwierząt oskarżyły Tajów o niewolniczą eksploatację małp przy zbiorze kokosów.

W El Pais petycja ponad setki intelektualistów. Wśród podpisanych Chomsky, Rushdie, Marsalis i Kasparow. List przeciwko progresywnej nietolerancji i ekskomunice za niewygodne pytania. Apel o prawo bycia ciżbie wbrew.

Na głównej stronie północnokoreańskiego The Pyongyang Times zalety gry w golfa, który nie tylko może nas rozerwać, ale także dobrze wyćwiczyć.
Avatar użytkownika
 
Posty: 120
Dołączył(a): 5 wrz 2012, o 09:09

Re: Przegląd prasy obcej.

Postprzez tomekT.T » 9 sie 2020, o 16:19

Zapiski o świcie, czyli dziennik ciężko ranny.

Dzisiaj w rozgłośni Nowy Świat przy okazji zapowiedzi filmu ,,25 lat niewinności” Tomasz Raczek podziękował Kazikowi za radio. Radio bez reklam i polityków. Jest za co dziękować.

Dzieciak o pseudonimie Margot poszedł siedzieć bez wyroku. Dwa miesiące. Za komuny były dwie doby. Jest postęp.

A co, jeśli po śmierci czeka nas tylko brecht Autora? Zawiedzeni święci, szczęśliwi zbrodniarze i zdezorientowany tłum. Znowu razem.
Avatar użytkownika
 
Posty: 120
Dołączył(a): 5 wrz 2012, o 09:09

Re: Przegląd prasy obcej.

Postprzez Horst Uhlke » 11 sie 2020, o 21:02

tomekT.T napisał(a):Dzieciak o pseudonimie Margot poszedł siedzieć bez wyroku. Dwa miesiące. Za komuny były dwie doby. Jest postęp.
[/i]

Tja ..... https://pl.wikipedia.org/wiki/Emil_Barcha%C5%84ski

A za takie harce, to za komuny zatłukli by go na śmierć.

Takie porównania to jakieś oderwanie od rzeczywistości.
Avatar użytkownika
 
Posty: 107
Dołączył(a): 4 wrz 2012, o 23:04

Re: Przegląd prasy obcej.

Postprzez tomekT.T » 8 wrz 2020, o 12:34

Killing Kittens

Economist podsumowuje pierwszą fazę wirusa. Stan mniej lub bardziej wyjątkowy ogłoszono w ponad osiemdziesięciu państwach. Za szerzenie plotek o zarazie w Zimbabwe grozi dwadzieścia lat więzienia. Generał Haftar w Libii daje za to czapę. Premier Indii oskarżył muzułmanów o celowe rozprzestrzenianie choróbska.

Guardian krótko o pierwszym wyroku śmierci w Singapurze orzeczonym aplikacją Zoom.

W ramach wsparcia dla biznesu rząd brytyjski udzielił pożyczki za udziały firmie Killing Kittens, ambitnemu start-upowi zajmującemu się organizacją orgii. Prezes zapewnia, że wszystkie środki pójdą w dopieszczanie aplikacji.

Belgradzka Polityka pisze o podejrzanych rezultatach testów na wirusa w Tanzanii. Na liście zarażonych znalazła się koza i owoc papaja.

Białoruski Mc Donald’s zaproponował ekipom pogotowia darmowe posiłki. Dla Baćki to korupcja. Według Novej Gaziety strach teraz podjeżdżać karetką pod Drive Thru. Łapią.

El Pais o pracy z domu. Chroniczny stres, izolacja, fizyczne wyczerpanie i praca od świtu do zmierzchu.

Z kolei Le Monde pochyla się nad losem halabardników Tower of London. Po raz pierwszy w historii grozi im bezrobocie.

Bangkok Post donosi z Dhaki o właścicielu dwóch szpitali, który sfałszował tysiące negatywnych testów. Wpadł na granicy przebrany w burkę.

Według Lidovych Novin ponad czterdzieści procent wyborców prezydenta Trumpa wierzy, że Gates szykuje chip każdemu kto odmówi szczepienia.

Rubryka Reutersa Fact Check ogłasza fałszywymi pogłoski jakoby ceremonia otwarcia olimpiady w Londynie symbolicznie przewidziała nadejście zarazy. Podobnie nieprawdą jest, że middle finger salute został wymyślony w bitwie pod Azincourt.

Każdy tak zwany zdrowy jest chorym, nie zdającym sobie sprawy ze swego stanu
Zygmunt Kałużyński
Avatar użytkownika
 
Posty: 120
Dołączył(a): 5 wrz 2012, o 09:09

Re: Przegląd prasy obcej.

Postprzez tomekT.T » 7 paź 2020, o 11:06

Brylantowa zieleń.

Novaja Gazieta. Czarno-białe zdjęcie Iriny Sławiny. Niezależna dziennikarka z Niżnego Nowogrodu dokonała aktu samospalenia przed miejscowym urzędem spraw wewnętrznych.

Rosyjska Meduza publikuje listę ofiar trucizny zwanej brylantową zielenią. Anna Politkowska przeżyła próbę otrucia zielenią w drodze na negocjacje w Biesłanie. Zastrzelili ją dwa lata później. Ta sama trucizna w 2017 oślepiła na jedno oko Aleksieja Nawalnego. Nie pomogło. Potrzebny był nowiczok. Najwyraźniej w Rosji zieleń brylantowa jest formą ostatecznego upomnienia od wiernych towarzyszy ze strefy ciszy.

Ten sam portal informuje, iż sąd miejski w Pietrozawodsku ponownie rozpatrzył sprawę działacza Memoriału z Karelii Jurija Dmitrieva. Dotychczasowy wyrok trzech lat kolonii karnej zamieniony został na równych lat trzynaście.

Największy pekiński dziennik Rénmín Rìbào w chińskiej wersji językowej otwiera się co dzień prezydentem Xi i przytupem z dwóch nagłówków na jego cześć. W wersji ujgurskiej natomiast prezydent uśmiecha się najczęściej z drugiego miejsca po czołówce.
Kara, nagroda czy przypadek?

Na pewno nie przez przypadek ikona CNN Larry King nagrał wideo dla chińskiej propagandy. Według czeskich Lidovek stało się tak, ponieważ stosowną umowę z Pekinem ma już telewizja Russia Today, obecny właściciel amerykańskiego dziennikarza. King przeprasza za swoją głupotę. Pewnie mu nie zapłacili.

Kilka numerów dalej Lidovki publikują oświadczenie wykładowczyni afrykańskich studiów w USA zatytułowane:,, Byłam kulturową pijawką”. Uczona przez całą swoją karierę utrzymywała, że jest Murzynką. A nie jest.

Fact Check Reurtersa dementuje informację o kastracyjnej loterii dla białych mężczyzn w Stanach Zjednoczonych a Guardian donosi, że właściciele genów neandertalskich są zdecydowanie bardziej narażeni na ciężkiego COVID-a.
Avatar użytkownika
 
Posty: 120
Dołączył(a): 5 wrz 2012, o 09:09

Re: Przegląd prasy obcej.

Postprzez tomekT.T » 4 lis 2020, o 11:51

Zapraszam do mojej strony, gdzie oprócz publikowanego tutaj ,,Przeglądu prasy obcej” umieszczam co środę ,,Zapiski o świcie, czyli dziennik ciężko ranny”.
Wielkie dzięki dla Piotra za pomysł strony i zgodę na umieszczenia linka do niej na tym Forum.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie tomekT.T

http://www.tomekTT.com
Avatar użytkownika
 
Posty: 120
Dołączył(a): 5 wrz 2012, o 09:09

Re: Przegląd prasy obcej.

Postprzez tomekT.T » 11 lis 2020, o 09:21

Już nigdy nie chcę być premierem.

Tak zaczyna swój wywiad dla Dennika N słowacki premier Matović.

Belgradzki Blic ze zdziwieniem odkrywa, że w sprawach aborcji Polska idzie miecz w miecz z Arabią Saudyjską oraz Pakistanem.

W El Pais o powszechnej jak kościół watykańskiej korupcji.

La Repubblica otwiera się parodią zdymisjonowanego kardynała Becciu, który ponoć przekupił byłego ministranta, aby ten oskarżył o pedofilię odpowiedzialnego za sanację katolickich finansów kardynała z Australii. Przypomina mi to sytuację pewnego wikarego z mojej parafii, który tylko dlatego utrzymywał kochankę, żeby ukryć, że jest gejem. I wszyscy o tym wiedzieli.

Lidovki piszą o odnalezionych zapiskach Vaclava Havla, w których autor kaja się za swój list z więzienia napisany do gnębiącego go prokuratora. Postanawia już więcej tego nie robić, nie paktować z diabłem jak to sam określa. Pewnie większość współczesnych polityków nie jest w stanie pojąć o co w tym wszystkim chodzi. Przecież nie złapali go a list gdzieś zaginął.

Gwiazdor Ron Jeremy vel Jeż, ikona filmów porno oskarżony został o kilkadziesiąt gwałtów. I są na to dowody jak mawiał mój wykładowca religioznawstwa, prywatnie pułkownik SB rozpatrując życie i twórczość Jezusa Chrystusa.

W Guardianie chiński ambasador w Kiribati twierdzi, że spacer po plecach leżących tubylców został nadinterpretowany. Chodziło o lokalny zwyczaj. Chodziło i poszło!

W Pyongyang Times wystawa znaczków z okazji kolejnej rocznicy, w czasie której Najdroższy Przywódca nieoczekiwanie buchnął płaczem na trybunie z defiladą. Może też już nie chce być przywódcą?
Avatar użytkownika
 
Posty: 120
Dołączył(a): 5 wrz 2012, o 09:09

Re: Przegląd prasy obcej.

Postprzez tomekT.T » 9 gru 2020, o 11:41

Panic attacks.

Economist o morderstwie w Teksasie. Zabity przez sąsiada 32-letni Daniel Spencer był gejem. Jego morderca został skazany na 6 miesięcy bezwzględnego więzienia i 10 lat okresu próbnego. Daniel próbował go pocałować, dlatego w ramach obrony własnej otrzymał 2 ciosy nożem w plecy. Pełna nazwa regulacji prawnej to ,,Gay panic attack deffence”. Obowiązuje w 39 stanach Ameryki Północnej.

W Guardianie promocja wspomnień aktora Gabriela Byrna, który kwituje hasło nowego prezydenta:,, Let’s return America to what it was. Well, what America was caused Trump”

Belgradzka Polityka wyprowadza dowód na istnienie związku przyczynowo skutkowego pomiędzy pobytem Hasima Taci w haskim więzieniu a ilością żywych jeszcze świadków w procesie o zbrodnie wojenne, w tym transplantację organów na eksport od porwanych dawców, głównie Serbów i Cyganów.

Joe Biden nazwał kiedyś Taciego Georgem Washingtonem z Kosowa. Blond poprzednik Bidena obłożył sankcjami członków haskiego trybunału za próby osądzenia amerykańskich zbrodni w Afganistanie.

W tej samej Polityce oda do papierosów. Palenie i jego rzucanie są ważnym elementem stylu życia. Zupełnie jak sprawiedliwość w Hadze, która raz krzepi a raz szkodzi.

Fact Check Reutersa dementuje obecność byczej spermy w Red Bullu.

Le Soir publikuje list belgijskiego ministra policji do św. Mikołaja. Adresat zostaje zwolniony z obowiązku kwarantanny po przybyciu z hiszpańskiej czerwonej strefy oraz uchyla się dla niego godzinę policyjną 6 grudnia, prosząc jednocześnie o częste mycie rąk i zachowanie dystansu, także z uwagi na szacowny wiek brodatego gościa.

W tej samej Belgii inny brodaty gość, tym razem z Węgier poharatał się na rynnie. Wiadomo, spanikował.

Jak pisze londyński The Sun linie Ryanair zareagowały natychmiast ofertą ucieczki z Brukseli za jedyne 15 funtów zastrzegając jednak, że nie rekomendują miejsca przy oknie.
Avatar użytkownika
 
Posty: 120
Dołączył(a): 5 wrz 2012, o 09:09

Re: Przegląd prasy obcej.

Postprzez tomekT.T » 13 sty 2021, o 13:04

Syf i malaria.

Guardian cytuje nieproszonych gości na Kapitolu:,, Fuck the media. We are the news”. Futrzanka z rogami przebiła oryginalnością grzywkę lidera.

Putinowskie Izvestia zaczynają tytułem:,, Pewnego dnia i w Ameryce. Jak Trump sprowokował tłum”.

Z przyrodzenie mniejszym polotem chiński Global Times protestuje przeciwko podwójnym standardom. W Hong Kongu przecież nie strzelali.

Z kolei Teheran Times zapewnia o gotowości do stawienia czoła amerykańskim imperialistom.

W Economist krótka historia zarazy. Malaria zabiła pięciu papieży i to pod rząd. Lekarstwo odkryli jezuici w Peru. Jeszcze w ubiegłym wieku chinina była dobrem strategicznym i miała wpływ na wyniki wojen. Odporni na malarię byli afrykańscy niewolnicy, dzięki czemu na Karaibach za jednego czarnego można było wtedy kupić białych trzech.

Podobnie rzecz się miała z syfem. Gwałcone Indianki przechodziły go łagodnie w przeciwieństwie do gości z Europy. Do Polski przywiozła choróbsko z odpustu w Rzymie niejaka Wojciechowa. Próbowano leczyć syfa maścią z rtęci, szaruchą. Z różnym skutkiem. Nie wszyscy przeżywali wizytę w piecu.

BBC Research publikuje dane na temat konsumpcji paracetamolu w USA. Wychodzi po 298 tabletek przeciwbólowych rocznie na głowę plus 1200 dolarów za lekarstwa przepisane.

Natomiast Canarian Weekly informuje o hiszpańskim więźniu, którego żona nie odwiedziła w ostatnie święta. Na znak protestu pozbawił się penisa. Bez znieczulenia.
Avatar użytkownika
 
Posty: 120
Dołączył(a): 5 wrz 2012, o 09:09

Re: Przegląd prasy obcej.

Postprzez tomekT.T » 10 lut 2021, o 11:14

Incest pingwina.

Le Monde o inauguracji nowego prezydenta USA. Clinton zasnął w trakcie przemówienia a Barnie Sanders założył zimowe rękawice.

W CNN historia biustu Churchilla w Białym Domu. Rzeźbę wniósł Bush, wyrzucił Obama, wniósł Trump, wyrzucił Biden. Albo na odwrót.

Guardian o prawniku Trumpa z Texasu. W piśmie procesowym przeciwko rezultatom wyborów powołuje się na precedens królestwa Gondoru z ,,Władcy Pierścieni” Tolkiena.

W Washington Post George Orwell jako nowy idol skrajnej prawicy i właścicieli poroża na podbiciu z futra. Sam Pisarz gorzej by tego nie wymyślił.

Według chińskiego Caixing pewien partyjny aparatczyk z centralnych Chin zlał po pysku podwładnego za próbę konsumpcji w tej samej co on stołówce. Sprawa zrobiła się głośna i sekretarz musiał niestety wylecieć z urzędu na zbity pysk.

Bob Dylan sprzedał prawa do swoich piosenek funduszowi inwestycyjnemu za trzysta milionów dolarów. Zaproszony do Business Matters BBC ekspert z uporem mówił o sprzedanym ,,ona”.

The Irish Times ostrzega przed Krzemową Doliną, która próbuje zredukować ludzkość do sumy całkowitej jej zachowań konsumpcyjnych.

Cykl tych felietonów zacząłem kilka lat temu losami aresztowanego wtedy reżysera Kiriłła Sieriebriennikowa. Jak donosi rosyjska Meduza, trzeciego lutego władze Moskwy pozbawiły go teatru. Mogło być gorzej, na szczęście teatr to nie jest życie jak pisał Edward Stachura.

Fraknfurter Allgemaine informuje o zwolnieniu z Le Monde po osiemnastu latach pracy rysownika Xaviera Gorce. Wszystko przez karykaturę młodego pingwina, który pyta, czy jeśli jest molestowany przez adoptowanego półbrata życiowego partnera jego transseksualnego ojca, który aktualnie jest jego matką to czy można to nazwać kazirodztwem.

W niedzielnym poranku hiszpańskiego radia sentymentalna podróż w czasie. Audycja o polskiej drodze ku wolności i pierwszej Solidarności. Polskie piosenki w trakcie a za oknem słońce, bez jednej nawet chmury.
Avatar użytkownika
 
Posty: 120
Dołączył(a): 5 wrz 2012, o 09:09

Re: Przegląd prasy obcej.

Postprzez tomekT.T » 17 mar 2021, o 16:03

Nigdzie.

Według The Straits Times prawie sto tysięcy Singapurczyków wykupiło bilety na rejsy statkami donikąd, turystyczny przebój czasów zarazy.

Economist porównuje pracę z domu teraz i przed dwustu laty. Angielscy tkacze chałupnicy w XVIII wieku upijali się w niedzielę, stąd najlepszą produktywność osiągali w okolicach czwartku. Przenosiny do fabryk pozbawiły ich elastycznych godzin pracy oraz zysku z podlewania wełny wodą.

Ten sam tygodnik podaje ceny podróży transatlantyckich. Bilety na Titanica i Hindenburga były znacznie droższe od współczesnych lotniczych w dodatku jak się okazało tylko w jedną stronę.

Jak informuje Reuters birmańskie ZOMO otoczyło i zablokowało demonstrantów. Dzięki interwencji Zagranicy pałkarze musieli ustąpić. Protestujące kobiety i mężczyźni powrócili do swoich domów bez aresztów i spisywania personaliów.

Novaja Gazieta sprawdziła co czeka Aleksieja Nawalnego po przybyciu do kolonii karnej miasta Pokrov. Rosyjska recydywa pluje w ziemię na samo wspomnienie o tym miejscu.

Guardian. Sąd w West Sussex na wniosek służb socjalnych odebrał matce dwoje nastoletnich dzieci za ich nadwagę. Dostały kartę do komunalnej siłowni, z której nie skorzystały. Podobnie było z planami schudnięcia. Zrozpaczona matka próbowała bronić się wirusem. Nadaremnie, parki były przecież czynne. Sąd wydał wyrok z ciężkim sercem, bo rodzina porządna, kochająca się. Ale ta nadwaga! Mają się wyprowadzić do rodziny zastępczej. Teraz pewnie schudną.

W belgradzkim Blicu osiemnasta ,,pełnoletnia” rocznica zamachu na premiera Serbii dr. Zorana Dindica.
,,Pičke” - tak nazwał swoich przyszłych zabójców Premier na wieść o ich planach, tuż przed swoją ostatnią podróżą do Bośni. Filozof, uczeń Habermasa wbiegał na schody co trzeci stopień. Życie było dla niego za krótkie.

BBC o proteście dyplomatów japońskich i amerykańskich przeciwko obowiązkowym testom analnym na wirusa po przylocie do Chin. Miał szczęście Miłosz z socjalizmem, że zaglądali mu tylko do waliz.
Avatar użytkownika
 
Posty: 120
Dołączył(a): 5 wrz 2012, o 09:09

Re: Przegląd prasy obcej.

Postprzez tomekT.T » 21 kwi 2021, o 08:42

Czas przeszły dokonany.

BBC o eksterminacji norek w Danii. W strachu przed zarazą zabito wszystkie. 17 milionów zwierząt. Było to duże wyzwanie dla biurokracji. Zdecydowano się na gaz. Jak zawsze w takich sytuacjach machinie państwowej zabrakło doświadczenia. Przerażone norki uciekały z wadliwie wykonanych komór gazowych. Trzeba je było łapać i dobijać. Koparki ze spychaczami dopełniły reszty.

W słowackim Denniku N ocalała z Zagłady pani Eva Mosnákova wyznaje: Nie boję się śmierci, ale przed covidem czuję respekt.

,,Pablo nauczył mnie jak się zabić”, wspomina była kochanka Escobara na łamach belgradzkiego Blica.

Irish Times uważa nazywanie księcia Filipa bezdomnym azylantem i tułaczem za politycznie poprawne fiksum dyrdum przypominając, że zmarły był białym i bogatym arystokratą.

W tej samej gazecie lider The Fine Young Cannibals o swojej młodości w środkowej Anglii gdzie nie było napisów: ,, Żadnych Irlandczyków, psów i czarnych”, ponieważ wszyscy tam byli albo czarni, albo brązowi, albo z Irlandii.

Tehran Times twierdzi, że Jezus Chrystus jest niezadowolony ze wszystkich niesprawiedliwości, korupcji, państwowego terroryzmu i okrucieństwa.

Z kolei Economist pisze o chińskim pastorze, który odmówił powieszenia Xi Jinpinga obok krzyża tłumacząc, że biorąc po uwagę sąsiadów Jezusa na Golgocie może być on porównany do kryminalisty.

W tymże tygodniku statystyka równouprawnienia kobiet na świecie. Polska na wysokim dziesiątym miejscu. Pod względem obecności kobiet w zarządach na pierwszym.

Wolna strefa Kraśnik w New York Times. Ze zdjęciami.

Na Havla czy Babiśa? Ekspertka czeskich Lidovek doradza najlepszą fryzurę męską czasu zarazy wyjaśniając przy okazji, że autorem fryzury ,,na Havla” był dziewiętnastowieczny pisarz Karel Havlíček Borovský.

The Pyongyang Times publikuje zdjęcie korytarza jednej z północnokoreańskiej szkół. W prawym dolnym rogu przykład angielskiego czasu past perfect kolorową kredką na ścianie: ,,Before sun set, we had finished work”.
Avatar użytkownika
 
Posty: 120
Dołączył(a): 5 wrz 2012, o 09:09

Re: Przegląd prasy obcej.

Postprzez tomekT.T » 19 maja 2021, o 07:30

Historia bezwonna

Economist wspomina zmarłego generała Mikołaja Antoszkina, który gasił reaktor numer cztery w Czarnobylu. Przyjmował po osiem pigułek trzy razy dziennie. Na ból, na zmęczenie, na wszystko. Zacięcie przy goleniu oznaczało długotrwały krwotok. Był nie do końca chcianym bohaterem wojny z horrorem podobnie jak inni wojny z terrorem, obnażającej słabość państwa i jego struktur.

W tym samym tygodniku artykuł o Konstytucji 3 maja. Na polskie ,,liberum veto” powoływali się obrońcy niewolnictwa w Ameryce. Według autora do dziś jeszcze określenie ,,polski parlament” straszy po norwesku, flamandzku czy niemiecku.

Guardian o krytyce CIA za kampanię ogłoszeniową ,, pracę dam”. Agencja postawiła na różnorodność, której symbolem została Latynoska deklarująca się jako cispłciowy millenials ze zdiagnozowanym zespołem lęku uogólnionego. Pani oficer w wieku trzydziestu sześciu lat zaprzestała internalizacji błędnych teorii patriarchatu o zadaniach kobiety, dzięki czemu pokonała w sobie syndrom oszusta (impostor syndrome).

Trochę numerów wcześniej były fizjoterapeuta Ajaksu Amsterdam ocalały z Zagłady Salo Muller i jego uparta kampania przeciwko kolejom państwowym za transport ludzi do gazu. Holenderskie już zapłaciły, czas teraz na niemieckie.

W The History Hour BBC proces Eichmanna. Po egzekucji jego prochy wyrzucił do morza węgierski Żyd, którego zadaniem w Auschwitz było między innymi posypywanie ubitego śniegu popiołem. Swoją szuflę napełniał w leżących obok hałdach. Dopiero kiedy opróżnił małą puszkę z zawartością jednego człowieka uświadomił sobie właściwe proporcje.

Jego syna na rampie kolega z pracy Eichmanna oglądał ponad minutę. Chłopiec był duży, miał już kilkanaście lat. Nie udało się. Dołączył do matki i siostry po drugiej stronie torów. Czerwony płaszcz córki był ostatnią rzeczą jaką w znikającym tłumie widział dysponent resztek po skremowanym biurokracie.

Cyklon B przeznaczony dla komór pozbawiany był chemicznego środka zapachowego mającego chronić przed przypadkowym zatruciem.

In our time Melvynn Bragg poświęca swoją godzinę wojnie rosyjsko-japońskiej 1905 roku z polskim fragmentem pośrodku. Dmowski wyprzedził Piłsudskiego w drodze do Tokio i odpowiednio przyprawił mu tam gębę. Na ulicy panowie pokłócili się karczemnie przy świadkach. Trawestując Krasińskiego wszystko odbyło się ,,najpolściej” jak tylko można.

Pochodzący z różnych prowincji japońscy żołnierze nie mieli jeszcze świadomości narodowej. Podobny problem dotyczył Niemców generację przed. Pomogła podróż pociągiem na wojnę. Japonia to długi kraj. Do portu w Hiroszimie dotarli świadomi już obywatele nowego państwa.

W El Pais restauracja osiemnastowiecznych fresków na ścianach więziennego lochu autorstwa niejakiego Gonzalo Peresa, który postanowił zabić miesiące i lata odsiadki malując szczegółowo historię swojego pełnego przestępstw i ryzyka życia z napadami na dyliżanse włącznie.

Ta sama gazeta przedstawia projekt kilku europejskich uniwersytetów, które postanowiły uratować i skatalogować najważniejsze zapachy w historii Europy. Od rzymskich łaźni poprzez tytoń do plastikowych wnętrz nowych aut.
Avatar użytkownika
 
Posty: 120
Dołączył(a): 5 wrz 2012, o 09:09

Re: Przegląd prasy obcej.

Postprzez tomekT.T » 16 maja 2022, o 09:20

Na zachodzie bez zmian.

Z niechęcią, po raz pierwszy od dawna otworzyłem swoją zakładkę prasową na ekranie komputera. Wszędzie huk i strach. Tylko w gazetach azjatyckich jaki taki spokój czy raczej cisza z grzmotem w tle. Bangkok Post o konfiskacie jachtu Putina; reklama pod artykułem zachęca do udziału w grze strategicznej pytaniem: co, jeśli Serbia napadnięta będzie pierwsza?

W singapurskim The Straits Times pierwszy rząd linków z regionu. Szanghajski lockdown, upały w Indiach i sytuacja na granicy z Malezją. Poniżej jak wszędzie: Putin, bomby, papież, zachód. W rogu ekranu wywiad z byłym szefem Google. Ameryka musi przyspieszyć, aby pokonać Chiny w dobie sztucznej inteligencji. Gdy słucham wypowiedzi tych wszystkich straganiarzy wizjonerów z przemysłu IT coraz bardziej upewniam się, że sztuczna inteligencja będzie wiernym oddaniem ich własnej, czyli żadna.

Ciekawe, od kiedy wojna zaczyna być nieuniknioną? Czy od wybuchu entuzjazmu pośród niedługo martwych już bohaterów czy też czy też od plagi smutku i przerażenia pośród tych co to myślą coś i czują...Albo od obu naraz, z czym mamy do czynienia dzisiaj. South China Morning Post ostrzega, że Chiny to nie Rosja, Pekin ma w dyspozycji finansowy wariant ,,nuklearny".

Belgijski Le Soir zachwycony na głównej stronie awansem Realu do finału Ligii Mistrzów. W skromnym kącie obok coś o rosyjskiej ropie i wyrzeczeniach z nią związanych. Czeskie Lidovky bardziej od piłki nożnej przeżywają czytelnictwo. Zaczynają wydanie od braku papieru dla nowych książek i związanym z tym skokiem cen na wszystko co drukowane.

W CNN firma Alibaba i jednodniowa strata iluś tam ardów czy ionów w dolarach. Wszystko przez to, że chińska policja aresztowała kogoś o tym samym nazwisku co właściciel firmy Alibaba. Ukraińska Pravda wyklucza możliwość okupacji Zachodniej Ukrainy przez wojska polskie.

Nowej Gazety od dawna nie ma. Nowa Gazeta milczy od tygodni tą samą okładką: Rosyjska ewolucja od pokolenia P do pokolenia Z. Rządowe Izvestia donoszą. Na wszystkich. Opozycyjna Meduza publikuje podręczne ABC na wypadek eksplozji bomby atomowej.

Szczęściem jest jeszcze Canarian Weekly. Tam pogoda bez zmian chociaż z silniejszym wiatrem przez weekend. Na głównym miejscu ostrzeżenie o limitach drinków w niektórych ośrodkach all-inclusive. No cóż, zdarza się.
Avatar użytkownika
 
Posty: 120
Dołączył(a): 5 wrz 2012, o 09:09

Re: Przegląd prasy obcej.

Postprzez tomekT.T » 18 gru 2022, o 09:17

Miś, miś

Guardian na pierwszej stronie trzeci już dzień o komendancie głównym polskiej policji, który nawet zażądał wyjaśnień z Kijowa. Następnym razem Ukraińcy podarują nam kwiaty, czekoladki albo procę. ,,Pani kierowniczko takie jest odwieczne prawo natury. Nabity granatnik musi wystrzelić”

W austriackich Alpach aresztowano niemieckiego kucharza, który chciał obalić berliński rząd. Po koronacji miał osobiście karmić króla. Jak mawia pewien Artysta, nie wiadomo czy się zesrać czy przez okno skoczyć. ,,Dzień dobry, cześć i czołem!”

Jak podaje moja lokalna flamandzka gazeta GVA w nocy na środę próbowano złupić miasteczkowy skład z bateriami do rowerów. Policja na gorącym uczynku złapała dwóch sprawców. Jeden miał trzydzieści dwa a drugi czterdzieści pięć lat. Gang Olsena pisany online. A z tymi bateriami to trochę mieli racji, bo są nie fair. Wyprzedzają moją pancerną damkę nad kanałem nawet panie emerytki a silnika im nie widać. Mimo wszystko: ,,Bateriowym skrytożercom mówimy NIE!”

W warszawskiej Polityce artykuł o longtermistach. Mansa Musa, w tej liczbie Musk z Bezosem (nic o nas bez nich) atakuje. Longtermizm to w dużym skrócie idea, która daje pierwszeństwo celom dalekosiężnym nad tymi tuż-tuż, doraźnymi. Innymi słowy lepiej poświęcić ludzi milion, żeby wygrać coś mógł ludzi miliard. Ludzi miliard w przyszłości oczywiście. ,,Hej młody junaku, smutek zwalcz i strach, przecież na tym piachu za trzydzieści lat, przebiegnie z pewnością jasna, długa, prosta, szeroka jak morze Trasa Łazienkowska”.

Economist apeluje o legalizację kokainy. Przerwałem trening z wrażenia. No nareszcie! Pisałem o tym prawie ćwierć wieku temu. Są świadkowie i dowody. Zalegalizować, opodatkować, ostrzec oraz trochę wydać na leczenie. Dla konsumenta wreszcie ulga, bezpieczeństwo, towar czysty jak wigilijny śnieg po pierwszej gwiazdce i można za niego płacić tą samą kartą, którą później wiadomo co. ,,Rozchodzi się jednak o to, żeby te plusy nie przesłoniły nam minusów”.

Belgradzka ,,Polityka” odważnie o prorosyjskich fatamorganach swoich rodzonych czytelników. Pracę i stabilność daje Zachód a Moskwa od każdego zainwestowanego rubla oczekuje zysku dziesięć. ,,Pińcet złotych! Pińcet złotych dla mnie nie ma, a sam forsą sra!”

Kremlowskie Izviestia o spotkaniu Ławrowa z ministrem spraw zagranicznych Laosu. Najwyraźniej nikt inny nie chciał. Zaraz potem szybka plotka w tłum, że Ławrow wylądował w szpitalu. Zaraz potem ten sam Ławrow w koszulce z grafiką Basquiata, krótkich gaciach na balkonie, iPhonem pod ręką i zegarkiem Apple na ręku. Tak się robi teraz dyplomację.,,Oczko mu się odlepiło. Temu misiu!”

Te same Izvestia o walecznym Specnazie. W Melitopolu putińscy gieroje udaremnili ucieczkę z więzienia dzikiej hordzie osiemdziesięciu osadzonych tam kobiet. Sława bohaterom! ,,Na każdą rzecz można patrzeć z dwóch stron. Jest prawda czasów, o których mówimy, i prawda ekranu”

Moskiewski sąd na Tagance zakazał Nowej Gazecie ukazywać się elektronicznie. Moskiewski sąd na Tagance zapomniał o śniegu z deszczem, też by mógł im zakazać. ,,Byłoby wtedy mniej coraz. Opadów!”

Miś, miś. Świńska rura nie miś.
Avatar użytkownika
 
Posty: 120
Dołączył(a): 5 wrz 2012, o 09:09

Re: Przegląd prasy obcej.

Postprzez tomekT.T » 9 paź 2023, o 10:25

Poniedziałek, 9 października

Ile można napisać w ciągu siedmiu minut? Już sześciu. Że Hamas zaatakował Izrael, a Izrael odpowie atakiem na Gazę? Pięć minut. Że Hamas to po arabsku entuzjazm a Yisrael to także widzący boga. Cztery minuty. Że po arabskiej stronie korupcja, nędza i beznadzieja? Trzy minuty. Że po izraelskiej pieniądze, siła i neony? Dwie minuty. Że getto to getto, bez względu na to po której stronie muru można być Żydem? Jedna minuta. Że zabijać niewinnych to podwójna zbrodnia. Trzydzieści sekund. Że życie jest tylko jedno, choć za każde izraelskie odebranych będzie arabskich sto? Pięć sekund. Że śmierć jak rakieta nigdy nie zawraca? Ułamek sekundy. Eksplozja. Cel osiągnięty. Nowy film na TikToku.
Avatar użytkownika
 
Posty: 120
Dołączył(a): 5 wrz 2012, o 09:09

Re: Przegląd prasy obcej.

Postprzez onyx » 9 paź 2023, o 17:22

Mnie w tym kontekście zastanawia że izraelski wywiad dał się zaskoczyć to nie są amatorzy.
Od początku nie wchodziła w grę zmiana sposobu myślenia,ale do pewnego stopnia można ustąpić....
Avatar użytkownika
 
Posty: 2556
Dołączył(a): 11 wrz 2012, o 10:44

Re: Przegląd prasy obcej.

Postprzez kroy » 10 paź 2023, o 10:46

tomekT.T napisał(a):Poniedziałek, 9 października

Ile można napisać w ciągu siedmiu minut? Już sześciu. Że Hamas zaatakował Izrael, a Izrael odpowie atakiem na Gazę? Pięć minut. Że Hamas to po arabsku entuzjazm a Yisrael to także widzący boga. Cztery minuty. Że po arabskiej stronie korupcja, nędza i beznadzieja? Trzy minuty. Że po izraelskiej pieniądze, siła i neony? Dwie minuty. Że getto to getto, bez względu na to po której stronie muru można być Żydem? Jedna minuta. Że zabijać niewinnych to podwójna zbrodnia. Trzydzieści sekund. Że życie jest tylko jedno, choć za każde izraelskie odebranych będzie arabskich sto? Pięć sekund. Że śmierć jak rakieta nigdy nie zawraca? Ułamek sekundy. Eksplozja. Cel osiągnięty. Nowy film na TikToku.


A to wszystko nie wiadomo w imie czego... Bo na pewno nie w imie Boga.
A ja widzę, że świat już prawie runął...
i co? i mam, kurwa, dobry humor
Avatar użytkownika
 
Posty: 352
Dołączył(a): 4 wrz 2012, o 14:25

Re: Przegląd prasy obcej.

Postprzez tomekT.T » 25 gru 2023, o 07:38

Wigilia 2023
Koncert w Auditorio de Tenerife. Schaghajegh Nosrati jest asystentką Andrasa Schiffa w berlińskiej akademii. Zaczęła od Bacha, bo jakżeby inaczej. Jürgen Stroop był porządnym człowiekiem. Wieczór wietrzny z księżycem w chmurach. Jürgen Stroop urodził się w księstwie Lippe-Detmold, przez które przejeżdżam teraz prawie co roku. Santa Cruz świeci się jak bożonarodzeniowa choinka od wieżowców aż do palm w gwiazdach, wielbłądach, kometach i trzech królach, którzy cieszą tutaj się większą od Solenizanta popularnością. Może dlatego, że tak jak Hiszpanie podróżowali? Jürgen Stroop w aktach Józef zmienił imię po śmierci swojego nowonarodzonego synka. Wszystkie tutejsze dekoracje są w kolorach podstawowych dokładnie jak w ostródzkim dzieciństwie, czyli czerwonym, niebieskim i żółtym z zielonym. Żadnych fencyśmency sreber czy bieli, wszystko tak jak ojciec Solenizanta przykazał. Julkowi bardzo się to podoba. Matka Jürgena Stroopa była nałogową katoliczką. Rodzice pani Nosrati musieli uciec z Iranu z powodu innego proroka, który naszego Solenizanta bardzo szanował. Kobiety powinny mieć monopol na wykonanie Bacha, przynajmniej przez czas jakiś, taki mi pomysł do głowy wczoraj przyszedł. Może wtedy stalibyśmy się odrobinę, ociupinkę lepsi? Rodzice Sir Andrasa przeżyli Zagładę. Do gazu poszedł natomiast jego czteroletni przyrodni brat. Po Bachu Schaghajegh Nosrati zagrała Beethovena, którego utworów Niemcy podobnie jak innych aryjskich kompozytorów zabronili grać w warszawskim getcie. Wezwany do pacyfikacji powstania Jurgen Stroop skarżył się na bezhołowie wśród żołnierzy. Po dobrej i długiej kąpieli w wielkiej wannie z dostępem do ciepłej wody nakazał węszyć esesmanom tuż przy ziemi. Żydowscy terroryści wykopali sieć podziemnym schronów oraz tuneli, wystarczyło tylko dobrze się wsłuchać i wiadomo już było, gdzie skierować ogień przenośnych miotaczy albo wiązkę niezawodnych granatów. Walka w terenie zabudowanym- dodatkowo otoczonym murami getcie z wygłodzoną i zdesperowaną hołotą, to niełatwe zadanie nawet dla narodu wysoce cywilizowanego. Po solidnym aplauzie artystka zagrała Schuberta. Wyszedłem jako jeden z pierwszych, żeby uniknąć kolejki do parkingowej kasy. Było już dobrze po dwudziestej pierwszej a przede mną droga do domu nad oceanem, gdzie zamiast murów są rzędy palm i nie widać nocą nic, zupełnie nic.
Avatar użytkownika
 
Posty: 120
Dołączył(a): 5 wrz 2012, o 09:09

Re: Przegląd prasy obcej.

Postprzez tomekT.T » 24 sty 2024, o 09:26

Avatar użytkownika
 
Posty: 120
Dołączył(a): 5 wrz 2012, o 09:09

Re: Przegląd prasy obcej.

Postprzez tomekT.T » 10 lip 2024, o 11:10

Zapiski o świcie, czyli dziennik ciężko ranny. 2024, pierwsza połowa…

https://www.tomektt.com/zapiski-o-swicie-czyli-dziennik-ciezko-ranny/zapiski-o-swicie-czyli-dziennik-ciezko-ranny-2024-pierwsze-pol/

Pozdrowienia dla Wszystkich.
Avatar użytkownika
 
Posty: 120
Dołączył(a): 5 wrz 2012, o 09:09

Poprzednia strona

Powrót do FORUM


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 68 gości

cron